زعفران طلای سرخ ایران

زمانی که از یک کالای خاص و با ارزش صحبت می‌کنیم نمی‌شود از کنار اسم زعفران طلای سرخ ایران گذشت. یکی از گرانقیمت ترین ادویه‌های جهان با عطر و طعم بی‌نظیر و متفاوت.

زعفران را به نام ایران می‌شناسند و در ایران علی رغم اینکه در نقاط بسیاری این محصول کشت می‌شود اما زعفران منطقه‌ی قاینات نام و آوازه‌ی دیگری با خود همراه دارد و اگر نیمه‌ی آبان به بعد به مناطق تحت کشت زعفران سفر کنید دشت‌های پر از گل‌هایی با رنگ بنفش خواهید دید که شما را جذب می‌کند.

البته اگر می‌خواهید با کسانی که گل زعفران را می‌چینند همراه شوید باید کمی سحرخیز باشید. مردمان سخت‌کوش همراه با خانواده که سحرگاه و قبل طلوع آفتاب به چیدن گل‌های خوش عطر زعفران می‌روند. شاید با خود فکر کنید چرا اینقدر زود این کار را انجام می‌دهند اما اگر بدانید زمانیکه هنوز آفتاب به روی گل‌های زعفران رخ خود را نشان نداده گل‌های بنفش بصورت غنچه‌وار ریشه‌های قرمز خود را محافظت و عطر آن‌ را حفظ می‌کند، شما نیز هیجان دارید تا سحرگاه برای چیدن گل قدم در کنار کشاورزان زحمت کش بگذارید.

اما این همه جذابیت ماجرا نیست. زمانیکه گل‌ها چیده می‌شوند باید آن‌ها را به اصطلاح پاک کرد. معمولا اعضای خانواده بطور جمعی در کنار هم نشسته و در شب‌های نیمه سرد و سرد پاییزی و در کنار گرمای خانواده مشغول پاک کردن و جدا کردن کلاله های قرمز از پرهای بنفش هستند. کاری شیرین و دوست داشتنی که حس و حال شما را نیز خوب می کند.

اقتصاد مناطق زعفران خیز بر پایه همین محصول نیز بنا شده. از کشاورزی که آن را کشت می‌کند و کمک اعضای خانواده و دوستان و اقوام برای چیدن و پاک کردن گل‌ها و از بازاری که کسبه در آن حضور دارند و بطور تخصصی به تجارت این محصول می‌پردازند.

اگر قصد خرید زعفران را دارید باید بگوییم کمی حواستان جمع باشد. معمولا وقتی کالایی با ارزش وجود دارد جنس تقلبی و بی کیفیت آن هم نیز وجود دارد و زعفران هم بخاطر ارزش بالای خود ازین قاعده مستثنی نیست. متاسفانه افراد سودجویی هستند که محصولی غیر اصل را نیز بنام زعفران می فروشند. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتما از جایی خرید کنید که اصل بودن زعفران را ضمانت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *